English
Wersja polska

WIPOS


Zegar jodowy


Jest to reakcja chemiczna podczas której początkowo bezbarwny roztwór gwałtownie zmienia barwę na granatowo-czarną po upływie określonego czasu (który jest zależny od stężenia przygotowanego przez nas roztworu). Najprostszy zegar jodowy jaki można sporządzić opiera się na łatwo dostępnych odczynnikach tj. roztwór skrobi (1 łyżeczka na 100ml wrzątku), roztwór kwasu askorbinowego (tabletka witaminy C rozpuszczona w 25 ml wody), jodyna, woda utleniona, zimna woda użyta do chłodzenia by uzyskać lepszej kontrolę reakcji.



Nasz zegar chemiczny bazuje na roztworze pirosiarczanu, jodanu i roztworze skrobi. Początkowo przygotowujemy roztwór jodanu rozpuszczony w wodzie. Jest to przygotowany przez nas roztwór A, do którego następnie dodajemy roztwór B w którego skład wchodzi pirosiarczan i roztwór skrobi.



W początkowym etapie pirosiarczan reaguje z jodanem redukując go do jodku, który tak naprawdę decyduje o szybkości całej reakcji. Powstały jodek utlenia się do wolnego jodu, który z kolei reaguje z roztworem skrobi tworząc kompleks jodowo-skrobiowy. Właśnie powstanie tego kompleksu powoduje naszą gwałtowną zmianę barwy roztworu na granatowo-czarną. Dodatkowo do sterowania czasem takiej reakcji w dokładniejszy sposób używane jest często chłodzenie zlewki w której zachodzi nasz proces.



Partnerzy

MinistaerstwoUnia EuropejskaPolitechnika ŁódzkaFundusze EuropejskieWIPOSNajlepsi z najlepszych