English
Wersja polska

WIPOS


Historia


Nieformalnie nasze Koło Naukowe istnieje już od 2000 roku.

W roku 2003 pojawiła się grupa ludzi związana z samorządem studenckim, chcąca rozpocząć samodzielną działalność koła, które przez trzy poprzednie lata było częścią samorządu. W strukturze organizacyjnej pojawili się : Piotr Zieliński, Jakub Walas i Artur Lewandowski - działacze chcący wyznaczyć cele i strategię na przyszłość. Zaczęto organizować spotkania i wyjazdy naukowe. Główną bazą wypadową Koła stała się słynna miejscowość Kobyle Błota.

Pierwszym przewodniczącym koła był Piotr Zieliński ale to dzięki zaangażowaniu Jakuba Walasa udało się sporządzić pierwszy akt prawny, jakim był statut Koła. Dzięki poparciu opiekuna Koła dr inż. Mirosława Imbierowicza, władze wydziału uprawomocniły przedstawiony statut, dając w ten sposób podwaliny pod fundament przyszłego Koła Naukowego WIPOŚ. Struktura Koła zaczęła się rozrastać, co przyczyniło się do zwiększenia liczby członków. Dzięki zaangażowaniu Macieja Jaskulskiego, Marka Krawczyka, Jarka Nizioła, Marcina Gałamona i innych, nastąpił znaczny rozwój działalności Koła.

Przez lata zmieniał się zarząd Koła także poszerzało nasze grono o osoby ze świeżymi pomysłami, które korzystnie wpływały na naszą stale poszerzającą się działalność.

Jedną z ważnych form działalności były spotkania seminaryjne, w których członkowie prezentowali zagadnienia z dziedziny inżynierii chemicznej i ochrony środowiska. W późniejszym okresie zaczęto organizować kursy AutoCAD. oraz wizyty w zakładach produkcyjnych różnego typu.

W roku akademickim 2007/2008 podjęto rozmowy o współpracy Koła Naukowego z władzami wydziału o podjęciu przez nas działań na rzecz promocji, dzięki czemu uzyskaliśmy niezbędne fundusze do realizacji różnego typu projektów.

Jednym z pierwszych projektów była kolumna do wybuchów pyłowych do budowy której została wykorzystana stara instalacja filtracyjna.

W roku 2008/2009 W tym okresie Koło zorganizowało wiele pokazów naukowych i seminariów. Za zasługi na rzecz promocji Wydziału, Koło Naukowe zyskało własną siedzibę w pokoju I-305 w "starym budynku".

W 2010 dokonano ważnej zmiany a mianowicie zmiany nazwy Koła z IPOŚ na OKTAN. Był to rok aktywnych działań, realizacji wielu projektów, prezentowania dotychczasowych osiągnięć oraz promocji Wydziału.

W tym czasie udało nam się także zorganizować I Studenckie Seminarium „Bezpieczeństwo w Inżynierii Procesowej” wraz z Kołem Naukowym SUKCES oraz WRS-em. Seminarium stało się dla nas coroczną imprezą, na którą oczekujemy z niecierpliwością. Kilkoro członków Koła, za aktywną działalność w roku akademickim, miało możliwość wyjazdu na Ukrainę w ramach praktyk studenckich.

W roku akademickim 2011/2012 Koło uzyskało możliwość współpracy z firmą Procter & Gamble. Na zlecenie której studenci zaprojektowali i skonstruowali trzy interaktywne stanowiska, które zostały zaprezentowane podczas Dni Ziemi 2012, odbywających się w Fabryce Gillette na Nowym Józefowie w Łodzi.

W roku 2012/2013 zaangażowaliśmy się w projekt pojazdu napędzanego przy pomocy reakcji chemicznej ChemCar. Praca nad tym projektem pochłania nas do dziś ponieważ bierzemy udział w licznych konkursach międzynarodowych na których prezentujemy naszą całoroczną pracę

W latach 2013-2015 również braliśmy udział w konursie Chemcar oranizowanym w Niemczech, Indonezji, ale także w konkusie Chem-E-Car w USA, gdzie zdobyliśmy nagrodę za najbardziej innowacyjny system napędu. Dzięki ministerialnemu projektowi Generacja Przyszłości, który sfinansował wyjazdy zagraniczne oraz niezbędne wyposażenie, zakupiliśmy drukarkę 3D. Członkowie naszego koła zmierzyli się również w konkursie Fertilize the Future oranizowanego przez firmę Yara International ASA.

2015-2017 W związku z pojawieniem się kolejnego Koła na naszym Wydziale musieliśmy z łezką nostalgii w oku opuścić pokój I-305. Jednakże za aktywną działalność, ówczesny Dziekan ds. Studenkich, dr. inż. Jarosław Sowiński przyznał nam nowy pokój I-304, wyłącznie do naszej dyspozycji. W 2016 otrzymaliśmy finansowanie w ramach edycji konkursu Najlepsi z Najlepszych, co umożliwiło wyjazdy na kokursy ChemCar (Niemcy) i Chem-E-Car ( Australia, USA) oraz szkolenia z programu Solidworks.

Partnerzy

MinistaerstwoUnia EuropejskaPolitechnika ŁódzkaFundusze EuropejskieWIPOSNajlepsi z najlepszych