English
Wersja polska

WIPOS


Generator wirów pierścieniowych


Do budowy generatora wykorzystano zwykły zbiornik na deszczówkę, z którego wcześniej wycięto otwór wlotowy. Następnym krokiem było wykorzystanie jeansu jako membrany, która przymocowana została do tyłu pojemnika. Jej naciąg umożliwiają gumy modelarskie połączone z pojemnikiem za pomocą haków której zmniejszają ich strzępienie.


Jak ogólnie działa nasz generator? Poprzez naciągnięcie membrany przymocowanej do szerszego końca zbiornika powodujemy zassanie porcji powietrza do jego wnętrza. Następnie gdy zwolnimy uchwyt membrana wraca do swojego wcześniejszego położenia wypychając sprężone powietrze przez zmniejszony otwór wylotowy zbiornika, który dodatkowo zwiększa jego prędkość. Na zewnątrz zbiornika sprężone powietrze zostaje wyhamowane i rozepchnięte na boki przez powietrze atmosferyczne znajdujące się na jego drodze. Przemieszczający się do przodu rdzeń porywa ponownie wywinięte na zewnątrz powietrze tworząc pierścień. Aby dokładnie uwidocznić powstające zjawisko przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu membraną otwór wylotowy zbiornika napełniamy dymem używając wytwornicy, którą można znaleźć w każdej porządnej dyskotece.

 

Gdzie w praktyce spotykamy się z takim zjawiskiem? Takie wiry powstają samoistnie w przyrodzie co ma związek z występującymi prądami konwekcyjnymi, które mogą przybrać kształt pierścienia.  Można to zjawisko spotkać przy erupcji wulkanów, a także pod wodą. Generatory wirów pierścieniowych są także wykorzystywane do rozbijania chmur gradowych (oczywiście te o większej mocy).
Partnerzy

MinistaerstwoUnia EuropejskaPolitechnika ŁódzkaFundusze EuropejskieWIPOSNajlepsi z najlepszych