English
Wersja polska

WIPOS


Kolumna do wybuchów pyłowych


Głównym zadaniem kolumny jest pokazanie że większość materiałów sypkich w zależności od warunków użytkowania czy przechowywania może być niebezpieczna. W naszej kolumnie głównymi materiałami sypkimi wziętymi do badania były mąka oraz cynamon.

 

 

Do kolumny wtłaczane jest powietrze pod wysokim ciśnieniem, tak aby znajdujący się w kolumnie materiał sypki (w naszym przypadku mąka) mógł swobodnie rozpylić się po całym wnętrzu kolumny. Pozwala to zwiększyć powierzchnię kontaktu mąki z powietrzem, a co za tym idzie ułatwić proces spalania. W momencie gdy stężenie mąki w naszej kolumnie przekroczy górną granicę wybuchowości rozpoczynamy reakcję spalania. Sam zapłon w kolumnie inicjowany jest poprzez świecę żarową zasilaną poprzez akumulator. Pod wpływem zaistniałej reakcji obserwujemy gwałtowne spalanie materiału sypkiego w formie wybuchu.


Kolumna do wybuchów pyłowych naszego koła została wykonana ze szklanych rur, posiada elektrozawór sterujący powietrzem służącym do rozpylania materiału sypkiego w kolumnie, klapę bezpieczeństwa, świecę żarową przymocowaną do spodu kolumny, oraz konfuzor.
Miejsca, które możemy zaliczyć do zagrożonych wybuchem materiału sypkiego to głównie młyny, cukrownie, kopalnie, szyby wentylacyjne itp.


Skutki wybuchów pyłowych w niektórych przypadkach są gorsze od wybuchów substancji pod inną postacią, ponieważ podmuch powstający podczas takiego wybuchu staje się jednocześnie wcześniej wspomnianym czynnikiem aerodynamicznym, przez co wybuch może rozprzestrzeniać się na dalekie odległości. Wartości bezpośrednich skutków wybuchu pyłowego tzn. wzrostu ciśnienia i temperatury zależą od rodzaju pyłu. Temperatury maksymalne przy wybuchu pyłów organicznych mogą osiągnąć wartości od 2000 do 3000K, a w przypadku pyłów metali powyżej 3000K.

Partnerzy

MinistaerstwoUnia EuropejskaPolitechnika ŁódzkaFundusze EuropejskieWIPOSNajlepsi z najlepszych